Opciono sutartis
Opcionas (arba pasirinkimo sandoris) yra finansinė priemonė, kai už nustatytą užmokestį (premiją) įsigyjama teisė (galimybė, bet ne įsipareigojimas) pirkti ar parduoti nustatytą prekės (ar vertybinių popierių) kiekį už nurodytą kainą per tam tikrą laiką.
Dažniausiai šia sutartimi nustatoma teisė reikalauti pirkti arba parduoti vertybinius popierius (įprastai – akcijas). Tačiau pagal opciono sutartį galima nustatyti teisę reikalauti pirkti (parduoti) ir kitą turtą – nekilnojamojo turto objektus, kilnojamąjį turtą ir kt.
Opciono davėjas gauna sutartą užmokestį už tai, kad prisiima atsakomybę (opciono kainą arba premiją). Jei per nustatytą laiką šia teise nepasinaudojama, opciono gavėjo sumokėta kaina negrąžinama. Opciono sutarties šalys laisvos susitarti dėl opciono sandorio termino ir kainos. Per nustatytą terminą opciono teise nepasinaudojus, sutartis pasibaigia.
Opcionai gali būti taikomi kaip darbuotojų skatinamoji priemonė. Darbuotojui įgijus akcijų įmonėje, didėja jo suinteresuotumas įmonės sėkme. Nuo 2020-02-01 metų darbuotojams taikoma gyventojų pajamų mokesčio lengvata – darbuotojo pagal opciono (pasirinkimo) sutartis iš darbdavio ar su juo susijusio asmens nauda, gauta įsigijus akcijų neatlygintinai ar už lengvatinę kainą, yra neapmokestinama, jeigu akcijos įsigyjamos ne anksčiau kaip po 3 metų nuo teisės į opcioną suteikimo.